YouTube Jako Nowoczesne Narzędzie Marketingu

YouTube jest największym oraz najpopularniejszym serwisem internetowym na całym świecie, który umożliwia umieszczanie i oglądanie darmowych klipów wideo. Obecnie portal ten posiada ponad miliard użytkowników, korzysta z niego co trzeci odbiorca internetu. W ciągu jednego dnia na YouTubie pojawia się średnio około 85 tysięcy nowych nagrań video.

Dla kogo przeznaczony jest YouTube?

Nagrania te, zamieszczane są przez ludzi w różnicowanym przedziale wiekowym, jak i statusie społecznym. Znajdziemy tam nagrania zamieszczane przez osoby prywatne (np. wideoblogi, poradniki), a także firmy czy różne instytucje (np. teledyski muzyczne czy zwiastuny najnowszych filmów). Ze względu na darmowy dostęp do publikowanych treści serwis YouTube w bardzo szybkim tempie zgromadził miliony użytkowników, a więc filmy reklamowe były już tylko kwestią czasu.

Reklama na YouTube

Na chwilę obecną nikt nie zaprzeczy, że reklama na YouTube to jeden z najlepszych sposobów na dotarcie do bardzo dużej grupy odbiorców.
Specjaliści marketingowi bardzo dobrze wykorzystują serwis do osiągnięcia swoich celów, takich jak budowa marki, kształtowanie wizerunku swojej firmy, czy chociażby przekazywanie informacji bezpośrednio swoim potencjalnym klientom o nowym produkcie. Ze względu na ogromny zasięg można stwierdzić, iż kampania internetowa prowadzona w takich serwisach jak YouTube może z powodzeniem konkurować z kampaniami telewizyjnymi, a nawet uzyskać nad nimi przewagę. Istotną rolę w tym odgrywa również mierzalność, która wiąże się ze szczegółową analizą zasięgu naszej reklamy.

Raporty

Wybierając tradycyjne kanały nie ma możliwości, żeby określić, czy nasza reklama dotarła do odpowiednich osób. Na YouTubie dzięki odpowiednim narzędziom reklamodawca ma darmowy dostęp do specjalnych raportów. Zawierają one takie dane jak liczbę użytkowników, którzy obejrzeli film oraz liczbę nowych potencjalnych klientów, którzy próbowali nawiązać kontakt po wcześniejszym zapoznaniu się z reklamowanym materiałem.

Plusy platformy

Bez wątpienia ogromną zaletą jest wcześniej opisywany ogromny zasięg. W Polsce kształtuje się on w na poziomie około 20 milionów użytkowników spośród 28 milionów wszystkich internautów.

Kolejną zaletą jest precyzyjne targetowanie. Mowa tutaj o kampaniach reklamowych, które są precyzyjnie kierowane do odpowiednich grup odbiorców. Rozbudowane narzędzia pozwalają na określenie takich grup poprzez wybór na podstawie kryteriów demograficznych, naszych zainteresowań, słów kluczowych, czy różnego rodzaju kategorii tematycznych.

Warto poruszyć również temat przystępności cenowej. Należy zwrócić uwagę na to, że koszty przygotowania reklamy na YouTubie są nieporównywalnie niższe od kosztów związanych z produkcją i emisją reklamy w telewizji.

Podsumowując, reklama wideo publikowana za pomocą serwisu YouTube posiada bardzo duże korzyści dla reklamodawcy. Przede wszystkim są to mniejsze koszty związane z emisją. Portal posiada dodatkowe narzędzia do analizy danych oraz do precyzyjnego kierowania reklam do swoich klientów, nie obniżając przy tym liczby potencjalnych odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*