Protokoły HTTP i HTTPS – Różnice, które powinieneś poznać.

Praktycznie każdego dnia odwiedzamy minimum jedną stronę internetową. Zazwyczaj jest to jednak znacznie większa ilość. Jednak w wyszukiwarce zawsze wpisujemy jedynie poszukiwaną nazwę lub frazę i od razu przechodzimy do strony. Jeżeli zaś korzystamy bezpośrednio z linku, to wpisujemy go od popularnego www. Jednak, gdyby ktoś nie zauważył, to adres strony widoczny w przeglądarce zaczyna się od skrótów http lub https. Z pozoru zwykłego użytkownika internetu, może to nie mieć najmniejszego znaczenia. NIejest tak jednak do końca. Czasami warto zwracać uwagę na ten mały szczegół, ponieważ strony httpsróżnią się od tych z początkiem http. Przedstawimy, czemu tak jest i na czym polegają różnice.

HTTP

Na samym początku musimy jednak przedstawić, czym dokładnie są poszczególne skróty. Zacznijmy więc od bardziej popularnego, czyli http. Jest to skrót od języka angielskiego, w którym oznacza HypertextTransfer Protocol. Jak się więc można domyśleć, jest to podstawowy protokół, który odpowiada za przesyłanie danych do internetu. Dokładniej, chodzi o bezpośrednią komunikację między serwerem a klientem. Http używany już był baardzodawno temu, jeszcze w latach 90. Protokół ten jest bardzo popularny, bo nie obciąża za bardzo serwerów. Na stronach, gdzie używany bardzo często możemy zobaczyć także informacje o cookies, które odpowiadają za zbieranie informacji, ponieważ sam protokół nie może tego robić.

HTTPS

Wyjaśnimy teraz w dużym skrócie czym jest https. Jest to również protokół odpowiedzialny za transfer informacji pomiędzy serwerem a klientem. Jednak w tym przypadku jest on szyfrowany. Świadczy o tym jego nazwa -HypertextTransfer ProtocolSecure. Do szyfrowania protokołu wykorzystuje się obecnie TLS. Protokół ten znajdziemy przede wszystkim na stronach, gdzie szyfrowanie danych jest niezbędne, do zachowania bezpieczeństwo. Mowa przede wszystkim o stronach bankowości elektronicznej, informacji publicznych itp. Tak naprawdę spotkamy go wszędzie tam, gdzie wymagane są od nas poufne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*