Protokoły HTTP i HTTPS – Różnice, które powinieneś poznać.

Praktycznie każdego dnia odwiedzamy minimum jedną stronę internetową. Zazwyczaj jest to jednak znacznie większa ilość. Jednak w wyszukiwarce zawsze wpisujemy jedynie poszukiwaną nazwę lub frazę i od razu przechodzimy do strony. Jeżeli zaś korzystamy bezpośrednio z linku, to wpisujemy go od popularnego www. Jednak, gdyby ktoś nie zauważył, to adres strony widoczny w przeglądarce zaczyna się od skrótów http lub https. Z pozoru zwykłego użytkownika internetu, może to nie mieć najmniejszego znaczenia. NIejest tak jednak do końca. Czasami warto zwracać uwagę na ten mały szczegół, ponieważ strony httpsróżnią się od tych z początkiem http. Przedstawimy, czemu tak jest i na czym polegają różnice.

HTTP

Na samym początku musimy jednak przedstawić, czym dokładnie są poszczególne skróty. Zacznijmy więc od bardziej popularnego, czyli http. Jest to skrót od języka angielskiego, w którym oznacza HypertextTransfer Protocol. Jak się więc można domyśleć, jest to podstawowy protokół, który odpowiada za przesyłanie danych do internetu. Dokładniej, chodzi o bezpośrednią komunikację między serwerem a klientem. Http używany już był baardzodawno temu, jeszcze w latach 90. Protokół ten jest bardzo popularny, bo nie obciąża za bardzo serwerów. Na stronach, gdzie używany bardzo często możemy zobaczyć także informacje o cookies, które odpowiadają za zbieranie informacji, ponieważ sam protokół nie może tego robić.

HTTPS

Wyjaśnimy teraz w dużym skrócie czym jest https. Jest to również protokół odpowiedzialny za transfer informacji pomiędzy serwerem a klientem. Jednak w tym przypadku jest on szyfrowany. Świadczy o tym jego nazwa -HypertextTransfer ProtocolSecure. Do szyfrowania protokołu wykorzystuje się obecnie TLS. Protokół ten znajdziemy przede wszystkim na stronach, gdzie szyfrowanie danych jest niezbędne, do zachowania bezpieczeństwo. Mowa przede wszystkim o stronach bankowości elektronicznej, informacji publicznych itp. Tak naprawdę spotkamy go wszędzie tam, gdzie wymagane są od nas poufne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*